Nagyon fontos a megfelelő szigetelés
A meleg levegő felfelé száll, egy szigeteletlen padlástér vagy tetőtér pedig pillanatok alatt felmelegszik, sőt, fel is forrósodik. Egy üres padlás esetében ez nem feltétlenül baj, de egy lakáscélra kialakított tetőtérben elviselhetetlen tud lenni a hőség a nyári kánikulában. Ugyanígy a szigetelés hiánya, vagy a rossz szigetelés télen is megbosszulja magát, huzatos, hideg, nehezen felfűthető lesz a tetőtér. Épp ezért az élhető tetőtér esetében mindenképp pénzt és szakértelmet kell szánni a megfelelő tetőtér szigetelésre, a befektetés megtérül anyagilag (alacsonyabb lesz a fűtésszámla és a hűtésszámla), komfortos, élhető otthonunk lesz.
Használjuk előnyként a ferde falakat
Egy tetőtéri szobára jellemző, hogy kevés benne a merőleges fal, mivel sok fal a tető dőlésszögét követi. Ezek a ferde falak sokak számára lehetnek frusztráló hatásúak, de akinek fantáziája és némi belsőépítészeti érzéke van, izgalmas, egyedi és stílusos belső tereket alakíthat ki. Persze abban az esetben, ha nem vagyunk született lakberendezők, belsőépítészek, fel is bérelhetünk szakembereket, hogy tervezzék meg és kivitelezzék a megálmodott tetőteret.
Használjuk ki a tetőtér adta lehetőségeket
Egy jól megtervezett, nagy belmagasságú tetőtér kifejezetten világos, tágas térré nyílhat. Kényelmes, nagy hálószobát vagy akár műtermet alakíthatunk ki egy-egy ilyen szobában. Mivel a tetőtér az utcától magasabban helyezkedik el, jellemzően kevésbé hangos, légszennyezett ez a helyiség.
Legyen külső árnyékolás
A tetőtér egyik komoly hátránya, hogy nagyon fel tud melegedni. A szigetelés mellett fontos, hogy legyen jó külső árnyékolás a tetőtéri ablakokon. A belső árnyékolással az a baj, hogy csak a fényt tartja kívül, viszont nem véd meg attól a plusz hőenergiától, ami az üvegen keresztül becsapdázódik a belső térbe. A külső árnyékolás viszont a fényt és a Napból származó hőenergiát is kívül tartja.
A ferde síkba helyezett ablakok több hibalehetőséget is hordoznak. Az egyik hiba, ha rosszul szigetelik a tetőtéri ablak környékét és hőhidak alakulnak ki. A másik, ha esős időben véletlenül nyitva hagyjuk a tetősík ablakot és beázik a lakás. (Erre érdemes nagyon figyelni, illetve a tervezésnél nem árt a tetőtérben egy homlokzati ablakot is kialakítani, így esős időben is tudunk szellőztetni, bár a mai, jól kialakított tetősík ablakok egy nem túl szeles esőben még nyitott állapotban sem engedik behullani a csapadékot.) A harmadik pedig a tetőtéri ablak körüli hibás bádogozás.
A szellőztetés amúgy is kulcsfontosságú a tetőtérnél, főleg, ha sok pára keletkezik az épületben (pl. mosás, szárítás, felmosás, teregetés, mosogatás, főzés során). Amennyiben rossz a szigetelés, ez a pára a falakon fog kicsapódni, ha jó a szigetelés, akkor pedig az ablakokon, a folyamatosan csordogáló víz pedig eléggé megviseli még a jó minőségű ablakkeretet is. Érdemes rendszeresen és szakszerűen szellőztetni, vagy páraelszívót alkalmazni a páradúsabb helyiségekben. A szakszerű szellőztetés lényege, hogy kitárjuk az ablakokat és lehetőleg kereszthuzatot hozunk létre pár percen keresztül.
Hogyan tervezzük meg a tetőteret?
A tetőtér több szempontból is előnyös. A családi életünk alakulásával előfordulhat, hogy több térre van szükségünk. Jellemzően akkor, amikor a gyerekek megnőnek és saját lakótérre van szükségük, vagy abban az esetben, ha a nagyszülőket költöztetjük magunkhoz. Sokszor előfordul, hogy a ház alapterületét már nem tudjuk növelni, ilyenkor jön jól, ha felfelé terjeszkedünk. Egy kertes ház esetében úgy tudjuk megnövelni vele a meglévő épület életterét, hogy csak felfelé terjeszkedünk. Túl azon, hogy energetikailag tökéletesítjük a házat, fontos, hogy praktikusan, élhetően tervezzük meg a belső tereket is. Előzetesen mérjük fel, milyen napi szokásaink vannak, mérjünk, rajzoljunk. Azt is nézzük meg, hogy a lakás, ház, amiben élünk, milyen adottságokkal rendelkezik! Mekkorák a szobák, milyen az elrendezés, hogyan oszlanak meg a funkciók? Végeredményben akkor lesz komfortos a lakásunk, ha az alapszerkezettel tisztában vagyunk. Az esztétikumot érdemes a praktikusan végiggondolt terv alapján továbbgondolni. Így végül nem csak szép, de valóban kényelmes, jól használható otthonunk lesz.
A tetőtér esetében talán még lényegesebb az ergonomikus tervezés.
Találjunk mindennek helyet, a tárolókat pedig az igényeknek megfelelően válasszuk ki. Előfordul, hogy csak úgy hányódnak a holmik, főleg, ha gyerekek is élnek a házunkban. Mielőtt megvásárolnánk a tárolókat, szekrényeket, polcokat, mérjük fel, hogy pontosan mit szeretnénk elpakolni, mekkora és milyen jellegű tárolókapacitásra van szükségünk. Gondoljunk az idényholmikra is. Például a téli holmiknak, kabátoknak, sálaknak, sapkáknak legyen olyan tárolója, ami nincs annyira szem előtt, és ahová az év többi részében el tudjuk pakolni. Ha síelünk, túrázunk, legyenek a szükséges eszközöknek praktikus polcok, akasztók. Mérjük fel, hogy a helyiségen belül hol helyezhető el tároló! Vizsgáljuk meg azt is, hogy melyik falra mekkora polc, szekrény férne el, nézzünk körül alaposan, kitűnő tárolóhelyként funkcionálhat például egy feljáró alatt kiaknázatlan terület, az ablak alá vagy az ajtó fölé fúrható polc.
KontaktBau Szigeteléscentrum Partner Cikk